Ochrona cennych przyrodniczo siedlisk nieleśnych, charakterystycznych dla obszaru Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd

footer nowy

Liczba wizyt

Nasza strona była już wyświetlana 1147 razy.

Przeprowadzono wycinkę drzew i krzewów

Głównym zagrożeniem dla walorów krajobrazowych oraz florystycznych terenów muraw kserotermicznych jest zarastanie przez formacje krzewiaste i las. Tereny niegdyś wypasane, obecnie od wielu lat pozostawione są odłogiem i podlegają naturalnej sukcesji.

Wkraczanie krzewów i drzew powoduje osłanianie skał (zmniejszenie ich walorów krajobrazowych) oraz ocienianie zbiorowisk kserotermicznych, co z kolei powoduje przekształcenie, ubożenie, a w konsekwencji zanik ciepłolubnej roślinności murawowej. Z końcem 2013 roku zakończono I etap prac polegających na wycince drzew i krzewów zarastających murawy kserotermiczne.

Teren objęty działaniami obejmował:

  • Skałki Duże, Skałki Małe, Wzgórze Cegielnia, Ostrą Górkę, Staktową Górę (gm. Olsztyn) w ostoi Olsztyńsko-Mirowskiej;
  • Wzgórze Bukówie i Wzgórze Kazubiec w Trzebniowie, Wzgórza w Ludwinowie i Gorzkowie (gm. Niegowa), Skały w Suliszowicach (gm. Żarki) w ostoi Złotopotockiej;
  • Skały w Łutowcu (gm. Niegowa), Skały w Piasecznie, (gm. Kroczyce); Skały Rzędkowickie, powierzchnię w Morsku (gm. Włodowice) na ostoi Kroczyckiej
  • Skały w Ryczowie (gm. Ogrodzieniec), powierzchnię niedaleko Wzgórza Kromołowiec w Niegowonicach (gm. Łazy), oraz w okolicach Smolenia – Wzgórze Wypalaniec i Kyciową Skałę (gm. Pilica / Wolbrom) na ostoi Środkowojurajskiej.

Usunięte zostały głównie samosiewy drzew i krzewów takich jak: sosna, brzoza, grab, topola, klon, leszczyna, dereń i tarnina, masowo wkraczające na tereny muraw. Teren prac został oczyszczony - powstała biomasa została usunięta poza obszar muraw.

Działanie to umożliwi odtworzenie się muraw i prowadzenie bardziej efektywnego wypasu. Odsłonięcie zarośniętych ostańców skalnych, stanowiących niegdyś wizytówkę opisywanego regionu przyczyni się także do poprawy efektów krajobrazowych regionu. Można spodziewać się, iż efektem społeczno-ekonomicznym będzie w przyszłości zwiększenie ruchu turystycznego.

Ostra Górka przed i po wycince resize

Ostra Górka przed i po wycince

Skałki w Suliszowicach przed i po wycince resize

Skałki w Suliszowicach przed i po wycince

Wzgórze Cegielnia przed i po wycince resize

Wzgórze Cegielnia przed i po wycince

Wzgórze Kazupiec przed i po wycince resize

Wzgórze Kazubiec przed i po wycince

Usuwanie ściętych drzew ze Skałek Dużych w Olsztynie resize

Usuwanie ściętych drzew ze Skałek Dużych w Olsztynie