Ochrona cennych przyrodniczo siedlisk nieleśnych, charakterystycznych dla obszaru Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd

footer nowy

Liczba wizyt

Nasza strona była już wyświetlana 1240 razy.

Zakończyliśmy działania związane z eliminacją rdestowca sachalińskiego w Dolinie Wodącej!

„Inwazje biologiczne” obcych gatunków, obecnie uznawane są za jedno z najbardziej złożonych problemów w ochronie przyrody. Corocznie, w każdym rejonie Ziemi liczba inwazyjnych gatunków obcych wzrasta.

„Inwazyjni przybysze” również, w naszym kraju stanowią poważne zagrożenie dla rodzimej różnorodności biologicznej. Gatunki te poprzez swój szybki, intensywny wzrost i rozwój zmieniają strukturę siedlisk przyrodniczych oraz zaburzają funkcjonowanie całych ekosystemów, a w skrajnych przypadkach przyczyniają się do wymierania rodzimej flory i fauny.

Do grupy tej należy m.in. rdestowiec sachaliński (Reynoutria sachalinensis) – roślina pochodzenia azjatyckiego. Rdestowiec toleruje każdy rodzaj gleby, z łatwością kolonizuje nie tylko nieużytki, ale także skraje lasów oraz brzegi wód.

ZPKWŚ w ramach realizacji Projektu podjął próbę zwalczania inwazyjnego gatunku obcego jakim jest rdestowiec sachaliński. Na obszarze 1,5 ha w Dolinie Wodącej (Ostoja Środkowojurajska), w okresie od sierpnia 2014 r. do listopada 2015 r. prowadzono działania, mające na celu jego eliminację. Na opisywanym obszarze, wykonano ręczne i mechaniczne koszenie fitocenozy rdestowca. Następnie przeprowadzono orkę połączoną z frezowaniem, bronowanie oraz ręczne i mechaniczne przy użyciu sprzętu HDS (dźwig hydrauliczny) wydobywanie kłączy na powierzchnię. Zabiegi te w roku 2014 i 2015 wykonano dwukrotnie. Powierzchnia występowania rdestowca sachalińskiego w 2015 r. została podzielona na trzy części (po ok. 0,4 ha każda), na pierwszej rozłożono czarną folię nieprzepuszczającą światło, na drugiej rozrzucono siano pochodzące z okolicznych łąk i muraw, trzecią powierzchnię poddano zabiegom mechanicznym, połączonym z wydobywaniem kłączy. Pozostały areał (0,3 ha) był niedostępny dla sprzętu mechanicznego, konieczne więc było jego ręczne usuwanie. Przez cały okres stosowania wszystkich wymienionych zabiegów punktowo usuwane były odrastające pędy rdestowca sachalińskiego. Teren prac po każdorazowo wykonanym zabiegu został uprzątnięty i uporządkowany. Powstałą biomasę poddano technologii spalania w miejscach prawem dopuszczonym.

Ograniczanie rozprzestrzeniania oraz zwalczanie rdestowca sachalińskiego należy do zabiegów trudnych, czasochłonnych i kosztownych. Ważne jest prowadzenie zadań ochronnych w kolejnych latach z jednoczesnym monitorowaniem efektów wykonywanych działań.

fZał.1 resize

Zwarty szpaler fitocenozy rdestowca sachalińskiego, Dolina Wodąca

fZał.2 resize

Ręczne koszenie powierzchni (2014 r.)

fZał.3 resize

Mechaniczne koszenie (2014 r.)

fZał.4 resize

Obszar po przeprowadzonym koszeniu

fZał.5 resize

Orka połączona z frezowaniem

fZał.6 resize

Wydobywanie kłączy przy użyciu HDS

fZał.7 resize

Powierzchnia po przeprowadzonych zabiegach w 2014 r.

fZał.8 resize

II etap prac (2015 r.)

fZał.9 resize

Obszar eliminacji rdestowca sachalińskiego w Dolinie Wodącej, po wszystkich wykonanych zabiegach (listopad 2015 r.)