Ochrona cennych przyrodniczo siedlisk nieleśnych, charakterystycznych dla obszaru Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd

footer nowy

Liczba wizyt

Nasza strona była już wyświetlana 1261 razy.

„Inwazyjny i obcy” – eliminacja rdestowca sachalińskiego w Dolinie Wodącej (II etap prac)

Polska od wieków słynie z gościnności. Nie inaczej jest w przypadku przyrody, gdzie obecność inwazyjnych gatunków obcych w naszym kraju stanowi poważne zagrożenie dla rodzimej różnorodności biologicznej.

Do inwazyjnych i obcych gatunków należy m.in. rdestowiec sachaliński (Reynoutria sachalinensis). Roślina ta charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu i rozwoju, w wyniku czego kolonizuje nowe obszary konkurując z rodzimą florą o wartości odżywcze środowiska przyrodniczego. Rywalizacja ta przyczynia się do zmniejszenia różnorodności biologicznej, a w skrajnych przypadkach doprowadza do wyginięcia gatunków rodzimej flory i fauny. „Inwazyjny przybysz” w naszym kraju stanowi poważne zagrożenie, dlatego ważne jest podjęcie szeregu dobrze skoordynowanych działań, mających na celu jego eliminację.

          Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, w ramach realizacji Projektu podjął próby zwalczania inwazyjnego gatunku obcego jakim jest rdestowiec sachaliński. Na obszarze 1,5 ha w Dolinie Wodącej (Ostoja Środkowojurajska), w roku ubiegłym przeprowadzono ręczne i mechaniczne koszenie fitocenozy rdestowca. Następnie powierzchnia została poddana silnym zabiegom agrotechnicznym – orka połączona z frezowaniem, bronowanie oraz ręczne i mechaniczne przy użyciu sprzętu HDS (dźwig hydrauliczny) wydobywanie kłączy na powierzchnię. Zabiegi te wykonano dwukrotnie.

          W roku bieżącym wszystkie zabiegi powtórzono. Powierzchnia występowania rdestowca sachalińskiego została podzielona na trzy części (po ok. 0,4 ha każda), na pierwszej rozłożono czarną folię nieprzepuszczającą światła, na drugiej rozrzucono siano pochodzące z okolicznych łąk i muraw, trzecia powierzchnia poddawana jest zabiegom mechanicznym, połączonym z wydobywaniem kłączy. Pozostały areał (0,3 ha) jest niedostępny dla sprzętu mechanicznego, konieczne więc jest jego ręczne usuwanie. Przez cały okres stosowania wszystkich wymienionych zabiegów punktowo usuwane są odrastające pędy rdestowca sachalińskiego.

 

cZał. 1

Powierzchnia usuwania rdestowca sachalińskiego wiosną, po wykonanych zabiegach w 2014 r. (Dolina Wodąca, kwiecień 2015 r.)

cZał. 2

Mechaniczne usuwanie

cZał. 3

Wydobyte kłącza rdestowca w roku bieżącym – po przeprowadzonej orce

cZał. 4

Prowadzenie orki połączonej z frezowaniem, po raz drugi

cZał. 5

Usuwanie mechaniczne przy użyciu sprzętu HDS

cZał. 6

Powierzchnia po dwukrotnym przeprowadzeniu działań mechanicznych

cZał. 7

Kolejny etap działań!

cZał. 8

Rozkładanie czarnej folii na wskazanej powierzchni

cZał. 9

W trakcie wykonywania prac (rozkładanie folii, rozrzucanie siana)

cZał. 10

Obszar eliminacji rdestowca sachalińskiego w Dolinie Wodącej po rozłożeniu folii i rozrzuceniu siana

cZał. 11

Działanie mechaniczne na trzeciej części wydzielonej powierzchni, w trakcie….

cZał. 12

…. i po przeprowadzonej orce