Ochrona cennych przyrodniczo siedlisk nieleśnych, charakterystycznych dla obszaru Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd

footer nowy

Liczba wizyt

Nasza strona była już wyświetlana 1239 razy.

Walka z „obcym” rozpoczęta!

Jednym z poważniejszych zagrożeń dla środowiska naturalnego jest obecność inwazyjnych gatunków obcych, które w krótkim czasie kolonizują duże obszary wypierając przy tym gatunki rodzime.

Skutki rozprzestrzeniania się inwazyjnych gatunków obcych uznaje się, obok bezpośredniej utraty siedlisk, za jedną z najpoważniejszych przyczyn zmniejszania różnorodności biologicznej w skali globalnej. W ostatnich latach coraz częściej są podejmowane działania zmierzające do bezpośredniej eliminacji gatunków, które stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemów.

Rdestowiec sachaliński (Reynoutria sachalinensis) jest jednym z najbardziej inwazyjnych gatunków świata.

Jest to roślina zielna, wieloletnia i silnie rozgałęziająca się, mogąca osiągać wysokość nawet do 4 metrów. Duże zagęszczenie pędów oraz kłączy rdestowców utrudnia, a czasami uniemożliwia rozwój innych gatunków roślin. Wczesnym latem potrafi przyrastać nawet do 15 cm na dzień. Powierzchnie z udziałem rdestowca pozostawione bez kontroli w szybkim tempie zostają przez niego zupełnie zdominowane. Kłącza tego gatunku mogą przerastać asfalt i nawierzchnie z płyt betonowych, rozrastając się na kilka metrów w głąb ziemi i na kilka w bok, w wyniku czego są niezwykle trudne do usunięcia. Dodatkowo rdestowiec potrafi odrosnąć nawet z kilkucentymetrowego fragmentu wyrwanego kłącza.

Jednym z zadań Projektu jest mechaniczne usuwanie rdestowca sachalińskiego. Powierzchnia jego występowania w okolicach skały Biśnik w Dolinie Wodącej (Ostoja Środkowojurajska) wynosi około 1,5 ha.

W celu eliminacji „obcego” podjęto działania ręcznego oraz mechanicznego usuwania. Kolejnym etapem działań było wydobywanie i usuwanie kłączy rdestowca, przy użyciu sprzętu mechanicznego. Powstałą biomasę i odpady poddano technologii spalania w miejscu prawem dopuszczonym. Teren prac po każdorazowo wykonanym zabiegu został uprzątnięty i uporządkowany. W roku 2015 zostaną podjęte kolejne działania.

Powierzchnia porośnięta rdestowcem sachalińskim

Ręczne usuwanie "obcego" w miejscach niedostępnych dla sprzętu mechanicznego

Efekt koszenia powierzchni

Działania mechaniczne

Działania mechaniczne

Mechaniczne usuwanie

Teren prac po wykonaniu zabiegów usuwania rdestowca sachalińskiego

Teren prac po wykonaniu zabiegów usuwania rdestowca sachalińskiego

Porządkowanie terenu i składowanie biomasy

Kolejny etap eliminacji "obcego" (orka połączona z frezowaniem gleby i wydobywaniem kłączy na powierzchnię)

Kolejny etap eliminacji "obcego" (orka połączona z frezowaniem gleby i wydobywaniem kłączy na powierzchnię)

Wydobywanie kłączy przy użyciu sprzętu HDS

Wydobyte kłącza rdestowca

Krótkotrwałe składowanie biomasy