Ochrona cennych przyrodniczo siedlisk nieleśnych, charakterystycznych dla obszaru Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd

footer nowy

Liczba wizyt

Nasza strona była już wyświetlana 1238 razy.

Udział w XXI Międzynarodowej Szkole Ochrony Przyrody Obszarów Krasowych w Czechach

W dniach 25-27 czerwca 2014 Pracownik ds. Ostoi Złotopotockiej i GIS Piotr Niedbał, wraz z pracownikami Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego wziął udział w wyjeździe na XXI Międzynarodową Szkołę Ochrony Przyrody Obszarów Krasowych, która obyła się w miejscowości Svaty Jan pod skalou, w okolicy miasta Beroun.

Svaty Jan pod skalou

Svaty Jan pod skalou

CHKO „Czeski Kras” – (odpowiednik polskiego parku krajobrazowego) został założony w 1972 r, Na obszarze 130 km² znajdują się 2 narodowe rezerwaty przyrody, 4 narodowe pomniki przyrody, 8 rezerwatów przyrody, 6 pomników przyrody. Podłoże geologiczne „Czeskiego Krasu” zbudowane jest w przeważającej części z sylurskich i dewońskich wapieni, które pod wpływem działalności procesów erozyjnych uzyskały ciekawe formy morfologiczne. W krajobrazie dominują liczne jaskinie, przełomy krasowe oraz jary. W licznych wyrobiskach utworzonych w wyniku eksploatacji wapienia, można znaleźć skamieliny o dużym znaczeniu dla świata nauki.

Nieczynne wyrobisko wapieni zalane przez wody gruntowe

Nieczynne wyrobisko wapieni zalane przez wody gruntowe

Pierwszego dnia XXI Międzynarodowej Szkoły Ochrony Przyrody Obszarów Krasowych odbył się wyjazd do Narodowego Rezerwatu Przyrody Zlaty kun. W rezerwacie uczestnicy sympozjum zapoznali się z budową geologiczną obszaru. Podczas sesji terenowej odwiedzono jaskinię odsłoniętą w wyniku eksploatacji wapieni w pobliskim kamieniołomie oraz obszary muraw kserotermicznych występujących na wierzchowinach.

Formy naciekowe w jaskini

Formy naciekowe w jaskini

Drugiego dnia pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego udali się na sesję terenową do oddalonego o około 80 km CHKO České středohoří. Charakterystyczne dla tego obszaru są ciepłolubne zbiorowiska stepowe oraz zbiorowiska rumowiskowe i związane z nimi występowanie kilkudziesięciu gatunków, które zostały ogłoszone jako krytycznie zagrożone lub zagrożone w Czechach. Podczas wizyty na Średniogórzu Czeskim pracownicy ZPKWŚ zapoznali się z licznymi działaniami czynnej ochrony przyrody przeprowadzanymi w ramach Projektu LIFE+ (LIFE09 NAT/CZ/000363) realizowanego przez CHKO České středohoří.

Ostnica Jana - roślina kserotermiczna

Ostnica Jana - roślina kserotermiczna

Wypas owiec

Wypas owiec - jedno z działań czynnej ochrony przyrody muraw kserotermicznych prowadzone w ramach Projektu LIFE09 NAT/CZ/000363

Trzeciego dnia odwiedziliśmy sztolnie w okolicy miejscowości Svaty Jan pod skalou. Sztolnie były drążone przy okazji eksploatacji skał wapiennych. Niejednokrotnie podczas budowy sztolni, górnicy napotykali jaskinie, których obecność utrudniała eksploatację skał. Po zaprzestaniu górnictwa skał, w sztolniach zaczęły tworzyć się nacieki, charakterystyczne dla obszarów krasowych, a porzucone wyrobiska, w wyniku podnoszenia się poziomu wód gruntowych wypełniły się wodą tworząc malownicze zbiorniki wodne otoczone z każdej strony potężnymi ścianami wapiennymi.

Sztolnia powstała w wyniku eksploatacji skały wapiennej

Sztolnia powstała w wyniku eksploatacji skały wapiennej

Na zakończenie ostatniego dnia XXI Międzynarodowej Szkoły Ochrony Przyrody Obszarów Krasowych pracownik Projektu „Ochrona cennych przyrodniczo siedlisk nieleśnych, charakterystycznych dla obszaru Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd” przedstawił prezentację dotyczącą działań i celów Projektu realizowanego przez ZPKWŚ. Po obiedzie uczestnicy konferencji rozjechali się do domów.